Ev Sigortası Elektrikli Eşyalarınız Arızalanınca Ödeme yapıyor mu?

Şaka gibi ama şaka değil. Ev eşyalarınız arızalanınca sigortanız ödeme yapabilir. Tabii doğru sigortayı almışsanız.

 

Birçok ev sigortası elektrikli eşyalarınız arızalanınca ödeme yapmaz. Sonuç olarak sigorta, doğal afetlere ve kazalara karşı koruma sağlar diye biliyoruz. Peki, evinizdeki A/C arızalanınca ev sigortanızın devreye girmesi mümkün mü?

 

 

Evinizdeki eşyalar bozulunca yenisini alıyoruz değil mi? Hiç uzatılmış garanti veya harici garanti alma seçeneklerini düşündünüz mü?  Fiyatlara bakınca bu seçeneklerin ne kadar pahalı olduklarını realize edersiniz.

 

Ev sigortanızın içine eklenecek bir eklenti ile, evinizdeki tüm elektrikli eşyaları karmaşık ayrıntılar ile uğraşmadan sigorta etmek olanaklıdır. Tüm elektrikli eşyalar derken sigorta kapsamı içinde olan eşyalardan bazılarını ve örnek senaryoları aşağıda okuyun.

 

Televizyon

Açık bir kablo başka br kabloya değer ve çalışmakta olan TV’nin elektronik devreleri aniden voltaj dalgalanmasından dolayı bozulur. Tamir bedeli $780

 

Fırın

Fırın kumanda panelinde oluşan bir elektronik arıza nedeniyle sürekli ısınmakta ve iç komponentleri erimektedir. Tamir etmek yeni fırından daha pahalıya gelecektir. Sigorta, kullanıcıya yeni fırın almıştır.

 

Buzdolabı

Kompresör içindeki bir parçanın atması veya kırılması nedeniyle kompresör soğutma işlemini gerçekleştirememiştir. Buzdolabı soğutmaz durumda olduğu gibi, içinde bulunan yiyecekler de bozulmuştur.  Sigorta firması kullanıcıya yeni bir buzdolabı almaktan ayrı bozulan yiyeceklerin yeni alınması için de $250 ödeme yapmıştır.

 

Bulaşık Makinası

Zaman içinde yıkama kollarındaki deliklerin tıkanması nedeniyle oluşan yüksek titreşimden dolayı bulaşık makinası yerinden kurtulmuştur ve alt tarafındaki pompa ve motor hasar görmüştür. Makina yerinde tamir edilmiştir, sigorta firması $570 tamir bedelini ödemiştir.

 

Elektrik Panosu

Evinizdeki elektrik panosu bir kısa devre nedeniyle yanmıştır. Tamir olanaklı değildir, sigorta firması yeni panel için gerekli olan $1,100 tutarında bir bedeli ödemiştir.

 

Su Isıtıcı

Bir elektrik dalgalanmasından dolayı kumanda ünitesi arıza yapmıştır. Tamir mümkün değildir. Sigorta firması yeni su ısıtıcı satın almak ve montajı için gereken bedeli ödemiştir.

 

Çamaşır ve kurutma makinası

Makinanın tamburunu taşıyan merkez bilya sarmıştır ve tambur çalışmaz haldedir. Sigorta yeni makina satın almak için gerekli parayı kullanıcıya ödemiştir.

Havuz Pompa sistemi

Uzun yıllar kullanımdan dolayı havuz filtresini pompası arıza yapmıştır dolayısıyla motora hasar vermiştir. Motor ve bağlantıların değişmesi gerekmektedir. Sigorta firması $ 4,600 tutarında tamir masrafını ödemiştir. 

 

A/C (Klima) Sistemi

Kompresör, kondenser, ana kart elektrik dalgalanmasından dolayı hasar görmüştür. Tamir masrafı yeni ünite fiyatına yakın tutmaktadır. Sigorta firması müşteriye yeni A/C satın almıştır.

 

A/C yeteri kadar soğutmamaktadır. Yapılan inceleme kısa devre sonucunda A/C motorunun yanmış olduğunu göstermektedir.  Sadece motoru tamir etmek çok pahalıya mal olacağı için kondensör komple yenisi ile değiştirilmiştir. Bu örnekte sigorta firması kullanıcıya $2,150 ödeme yapmıştır.

 

Ev sigortanız, kapsamları, içerdikleri ve içermedikleri hakkında benimle konuşmadan karar vermeyin. 

Alper
Cep: 954-980-4000