Ev Sigortasında Kanalizasyon Tepmesi Maddesi

 

Ev sigortaları standard poliçeleri içinde kanalizasyon tepmesi kapsamı dahil olmadığını biliyor muydunuz?

 

Ev sigortaları poliçeleri taşma maddesi evde bulunan eşyalardan su taşması durumunda veya klimadan su kaçması durumunda oluşacak hasarların tamirini öder.  Bu kapsamın içine duvarların içindeki borulardan oluşacak sızıntılar, çamaşır ve bulaşık makinalarından oluşacak taşmalar, lavabo taşması kapsam dahilindedir ve oluşan hasarlar ödenir. Kanalizasyon, kanal pompası, yağmur olukları ise sıhhi tesisat veya ev eşyası olarak tanımlanmadıkları için buralardan gelebilecek taşmalar ve doğacak hasarlar sigorta kapsamında değildir (Kanalizasyon borusundan oluşacak sızma veya çatlakların yaratacağı hasarlar ise kapsam içindedir).

 

 

Sigorta hasarlı kısmın tamiratı için gerekli ödemeleri yapacaktır, duvarlar, yer döşemeleri, seramikler, halılar vs. Gereken kısımlar değiştirlecek tamir görebilecek kısımlar ise tamir edilecektir. Duvar içinde kalmış ve su sızdıran bir boruya ulaşmak için duvarı yıkmak (açmak) gerekiyorsa, sigorta tarafından bu giderler karşılanacaktır. Kapsam içinde olmayan konu su sızdıran borunun kendisidir. Borunun su sızdırması eskiliğinden veya aşınmadan dolayı olur. Yepyeni bir eviniz varsa ve duvara çivi çakarken duvar içindeki boruyu zedelemiş olsanız bile borunun bedeli sigorta kapsamı içinde değildir.

 

Poliçeler ayrıca net bir şekilde kanalizasyon geri tepmesi veya taşmasından oluşacak hasarları kapsam dışında tutmuşlardır. Aslında su ile ilgili en çok hasarda bu alanda olur. Özellikle hızlı yağmurlarda kanalizasyon pompaları yetersiz kaldığı zaman, akımda bir tıkanıklık olduğu zaman ya da sadece gelen su miktarı kanalizasyonun kapasitesinin çok üzerindeyse taşmalar meydana gelebilir. Yüksek yağmur zamanında evinizdeki tuvaletlerden geriye su tepmesi ve duvarlarınıza hasar vermesi durumunda bu hasarlar normal sigorta poliçelerinde kapsam dahilinde değildir.

 

Birçok sigorta firmasının ek olarak sunduğu HO 04 95 standart kapsamı yukarıda belirtilen durumlarda $5,000 ödeme yapar. Geri tepmeden gelecek olan suyun yaratacağı hasar bu eklentide kapsam içinde olduğu gibi,  su içinde yüzen maddelerden oluşacak hasarların tamiri de bu kapsam içindedir. Özel olarak kanalizasyon tepmesi ve bundan doğacak hasarların telafisi ile ilgilenen bu eklenti poliçenin diğer kapsamlarından tamamen ayrıdır.

 

Kanalizasyon Tepmesi Sigorta Kapsamı

 

Evinizin sigortası için benimle çalışmışsanız  yukarıda bahsettiğim kanalizasyon tepmesi kapsamı çok büyük olasılıkla poliçenizde dahildir. Emin olmak için lütfen beni arayın, birlikte poliçeniz gözden geçirelim. Eksik kapsamlar varsa veya önerebileceğimiz iyileştirmeler varsa konuşalım.

 

Florida’da yerleşik dokuz değişik sigorta firmasından teklif alarak eviniz için en uygun sigorta kapsamını ben size bulabilirim. Siz veya bir tanıdığınızın veya komşunuzun ev sigortası ihtiyac oldursa mutlaka bana haber verin. Ulaşmak çok kolay, (954) 980-4000

 

En kısa zamanda görüşmek üzere,

Florida’da sigortacınız Alper.

www.floridaSigorta.com