Workers Comp ve Workers Comp Olmadan Çalışmanın Cezaları

Workers Comp yani işçi güvenliği sigortası kanunu Florida eyaletinde çok yakın takip edilen zorunlu bir uygulamadır. Eyalet yetkilileri zaman zaman iş yerlerine kontrole gelip Workers Comp poliçelerini inceleyebilir, asılması zorunlu olan uyarıların varlığını kontrol edebilirler. Bunu yanısıra, Workers Comp sigortaları eyalete bildirildiğinden biten veya ödenmemiş poliçeler hakkında işlem yapılır.

 

 

 

 

Hangi İşletmeler Workers Comp sunmak zorundadır?

 

Dört ve daha fazla eleman çalıştıran işletmeler elemanlarına Workers Comp sigortası almak zorundadırlar. Şirket sahipleri ve LLC ortakları Workers Comp açısınan eleman olarak kabul edilmektedir.

 

Workers Comp. sigortası almamanın cezası var mı?

 

Florida’da Workers Comp kontrolu esnasında aktif bir poliçeniz olduğunu belgeleyemeyen firmaların çalışması o anda durdurulur ve kapı mühürlenir. Bu firmalara bir yılda ödemeleri gereken Workers Comp priminin 2 katı ceza kesilir. İşyeri açma ruhsatı geri alınana kadar işyeri tekrar çalıştırılamaz. Eğer buna karşı işyeri faaliyette tutuluyorsa iş yeri sahibi için özgürlüğü kısıtlayıcı işlemler yapılabilir. (Ayrıntılı bilgi için Chapter 440 of the Florida Statutes.)

 

Florida eyaleti kanunlarına göre elemanlarına Workers Comp sigortası vermeyen firma sahibi 3. derece suç işlemiş sayılır ve buna göre cezalandırılır.

 

 

K.C. Tile and marble firmasının sahibi Joel Trujillo 5 Kasım 2013 tarihinde elemanlarına Workers Comp sigortası vermediği için Polis tarafından tutuklandı. Olaydan birkaç ay önce taş döşemesi yaptıkları sırada iki elemana yıldırım çarptı be bir işçi hayatını kaybederken diğeri de ağır yaralanmıştı.  

 

Workers Comp sigortaları olmadığı için vefat eden işçinin ailesinin hakkı olan vefat primini alamadıkları gibi yaralı olarak kurtulan işçinin tedavi masrafları da karşılanmamış oldu. Florida eyalet yetkilileri Workers Comp sigortasına sahip olmayan K.C. firmasının faaliyetlerini durdurma emri verdiler.

 

Durdurma emrine rağmen firmanın faaliyetine devam etmesi nedeniyle Mr. Trujillo polis tarafından tutuklandı.

 

Ne yazıkki bu örnek karşılaştığımız tek örnek değil. Workers Comp kurallarına karşı gelmekten Florida’da günde ortamla üç iş yeri ya kapatılıyor ya da işyeri sahibi tutuklanıyor. 

 

  • W-2 veya 1099 çalışanlar ile ilgili Workers Comp uygulamalarındaki farklar

  • Workers Comp sigortası istisnaları

  • Hangi durumlarda Workers Comp sigortası devreye girer

  • İşçi kendi kazasına sebep vermişse Workers Comp geçerli midir

  • Workers Comp devreye girmesi için kaza ve yaralanmanın nerede ve nasıl olması gereklidir

  • Workers Comp hangş tür kaza ve yaralanmaları karşılar

 

ve benzeri sorularınız için, iş yerinize Workers Comp güvencesi almak için mutlaka beni arayın veya sayfanın altındaki iletişim formunu doldurun.

 

Alper Behar

(954)980-4000